Qiymətini ən yaxşı saxlayan maşınlar
Maşın alarkən ən böyük gizli xərc dəyər itkisidir. Bu sıralama hər modelin ən yeni geniş yayılmış buraxılış ilini 2 il köhnə buraxılışı ilə müqayisə edir: faiz nə qədər yüksəkdirsə, model qiymətini bir o qədər yaxşı saxlayır.
- Ən yaxşı saxlayan
- Chevrolet Cobalt
- 98%
- Təhlil olunan model
- 29
- Ən çox itirən
- Mercedes E-Class
- 62%
Əsas nəticələr
- 0129 model arasında qiymətini ən yaxşı saxlayan: Chevrolet Cobalt. Bu modelin 2 il köhnə buraxılışı yenisinin qiymətinin 98%-nə satılır.
- 1Chevrolet Cobalt2026 / 2024: 24 500 → 23 890 AZN97.5%
- 2Land Rover Range Rover2025 / 2023: 298 750 → 279 650 AZN93.6%
- 3Nissan Note2020 / 2018: 18 900 → 17 500 AZN92.6%
- 4Khazar SD2022 / 2020: 10 750 → 9 900 AZN92.1%
- 5Ford Fusion (North America)2020 / 2018: 21 150 → 19 300 AZN91.3%
- 6Kia Forte2021 / 2019: 25 400 → 23 000 AZN90.6%
- 7Chevrolet Malibu2023 / 2021: 22 000 → 19 800 AZN90.0%
- 8Kia K52023 / 2021: 35 700 → 32 000 AZN89.6%
- 9Khazar LX2021 / 2019: 8 600 → 7 700 AZN89.5%
- 10Chevrolet Equinox2023 / 2021: 25 900 → 22 800 AZN88.0%
- 11Hyundai Accent2021 / 2019: 23 000 → 19 900 AZN86.5%
- 12Toyota RAV42026 / 2024: 62 600 → 54 000 AZN86.3%
- 13LADA (VAZ) Niva2026 / 2024: 23 000 → 19 750 AZN85.9%
- 14Toyota Camry2026 / 2024: 62 000 → 52 700 AZN85.0%
- 15Kia Rio2021 / 2019: 22 800 → 19 300 AZN84.6%
- 16Hyundai Sonata2025 / 2023: 49 900 → 39 950 AZN80.1%
- 17Lexus ES-series2023 / 2021: 71 500 → 56 800 AZN79.4%
- 18Hyundai Santa Fe2025 / 2023: 64 000 → 50 650 AZN79.1%
- 19Mercedes GLS-Class2022 / 2020: 147 900 → 117 000 AZN79.1%
- 20Jeep Wrangler2024 / 2022: 82 500 → 63 777 AZN77.3%
Tam cədvəl
| Model | Müqayisə | Yeni il median | 2 il köhnə | Saxlama |
|---|---|---|---|---|
| Chevrolet Cobalt | 2026 / 2024 | 24 500 AZN | 23 890 AZN | 97.5% |
| Land Rover Range Rover | 2025 / 2023 | 298 750 AZN | 279 650 AZN | 93.6% |
| Nissan Note | 2020 / 2018 | 18 900 AZN | 17 500 AZN | 92.6% |
| Khazar SD | 2022 / 2020 | 10 750 AZN | 9 900 AZN | 92.1% |
| Ford Fusion (North America) | 2020 / 2018 | 21 150 AZN | 19 300 AZN | 91.3% |
| Kia Forte | 2021 / 2019 | 25 400 AZN | 23 000 AZN | 90.6% |
| Chevrolet Malibu | 2023 / 2021 | 22 000 AZN | 19 800 AZN | 90.0% |
| Kia K5 | 2023 / 2021 | 35 700 AZN | 32 000 AZN | 89.6% |
| Khazar LX | 2021 / 2019 | 8 600 AZN | 7 700 AZN | 89.5% |
| Chevrolet Equinox | 2023 / 2021 | 25 900 AZN | 22 800 AZN | 88.0% |
| Hyundai Accent | 2021 / 2019 | 23 000 AZN | 19 900 AZN | 86.5% |
| Toyota RAV4 | 2026 / 2024 | 62 600 AZN | 54 000 AZN | 86.3% |
| LADA (VAZ) Niva | 2026 / 2024 | 23 000 AZN | 19 750 AZN | 85.9% |
| Toyota Camry | 2026 / 2024 | 62 000 AZN | 52 700 AZN | 85.0% |
| Kia Rio | 2021 / 2019 | 22 800 AZN | 19 300 AZN | 84.6% |
| Hyundai Sonata | 2025 / 2023 | 49 900 AZN | 39 950 AZN | 80.1% |
| Lexus ES-series | 2023 / 2021 | 71 500 AZN | 56 800 AZN | 79.4% |
| Hyundai Santa Fe | 2025 / 2023 | 64 000 AZN | 50 650 AZN | 79.1% |
| Mercedes GLS-Class | 2022 / 2020 | 147 900 AZN | 117 000 AZN | 79.1% |
| Jeep Wrangler | 2024 / 2022 | 82 500 AZN | 63 777 AZN | 77.3% |
| Mercedes E-Class | 2025 / 2023 | 144 681 AZN | 89 250 AZN | 61.7% |
| BMW 5-series | 2024 / 2022 | 113 000 AZN | 73 000 AZN | 64.6% |
| BMW X5 | 2026 / 2024 | 216 375 AZN | 147 900 AZN | 68.4% |
| Toyota Corolla Cross | 2026 / 2024 | 48 552 AZN | 35 500 AZN | 73.1% |
| BMW 3-series | 2023 / 2021 | 68 100 AZN | 49 750 AZN | 73.1% |
| Toyota Corolla | 2026 / 2024 | 39 500 AZN | 29 300 AZN | 74.2% |
| Kia Sorento | 2024 / 2022 | 70 750 AZN | 53 000 AZN | 74.9% |
| Land Rover RR Velar | 2021 / 2019 | 70 950 AZN | 53 270 AZN | 75.1% |
| Land Rover Defender | 2025 / 2023 | 206 550 AZN | 157 250 AZN | 76.1% |
| Jeep Wrangler | 2024 / 2022 | 82 500 AZN | 63 777 AZN | 77.3% |
Mündəricat
Hesablama necə aparılır
Hər model üçün son 6 ildə ən azı 10 elanı olan ən yeni buraxılış ili götürülür, sonra eyni modelin 2 il əvvəlki buraxılışının median qiyməti ona bölünür. Məsələn, 90% o deməkdir ki, 2 il köhnə eyni model yenisinin qiymətinin 90%-nə satılır.
Bu, eyni anda bazardakı iki fərqli ilin müqayisəsidir, bir maşının zamanla izlənməsi deyil. Buna baxmayaraq, alıcı üçün praktik sualın cavabını verir: 2 il sonra bu maşını təxminən neçəyə sata bilərəm?
Niyə bəzi maşınlar dəyərini daha yaxşı saxlayır
- Etibarlılıq reputasiyası və ucuz servis
- Ehtiyat hissələrinin asan tapılması
- Taksi və kommersiya istifadəsində tələbat
- Yanacağa qənaət (hibridlər)
- Bazarda həmin modelə davamlı tələb
Alıcı üçün praktik nəticə
Dəyərini yaxşı saxlayan maşın alışda baha görünə bilər, amma bir neçə il sonra satanda itkin az olur. Maşını 2-3 ildən bir dəyişirsənsə, dəyər saxlama göstəricisi maşının real xərcinin əsas hissəsini müəyyən edir. Uzun müddət istifadə edəcəksənsə, bu göstəricidən çox etibarlılıq və servis xərcinə bax.
Aktual elanlara bax
Tuto tətbiqi
Qiymət düşəndə ilk sən bil
Elanı izlə və ya axtarışını səslə de: uyğun elan çıxan kimi telefonuna bildiriş gəlsin.
- Qiymət düşəndə bildiriş
- Səslə axtarış
- Bazardan ucuz elan siqnalı
Tez-tez verilən suallar
Köhnə buraxılış yenisindən baha satıla bilərmi?
Elanlarda bəzən belə görünür, amma bu, adətən fərqli versiya, avadanlıq və ya idxal mənbəyinin qarışmasının nəticəsidir. Ona görə 100%-dən yuxarı nəticələr sıralamaya daxil edilmir.
Premium maşınlar niyə siyahının aşağısında olur?
Premium seqmentdə ilk illərdə dəyər itkisi adətən daha sürətlidir: servis xərci yüksəkdir və alıcı dairəsi dardır.
Bu sıralama nə qədər tez-tez yenilənir?
Aktiv elanlara əsasən gün ərzində yenidən hesablanır.
Bunlar da faydalı ola bilər
Bütün bazar analizi →- Bazar analiziAzərbaycanda ən çox satışa çıxarılan 20 maşın modeliOxu
- Bazar analiziMaşın qiymətləri bu ay: Tuto qiymət indeksiOxu
- Bazar analiziToyota Prius qiyməti: il üzrə orta bazar qiymətiOxu
- MüqayisəMercedes E-Klas yoxsa BMW 5 seriyaOxu
- Bələdçilərİşlənmiş maşın alarkən nəyə diqqət etmək lazımdır: 12 addımOxu
- BələdçilərMaşının vuruğu olub-olmadığını necə yoxlamaq olarOxu
